top of page
Søg
  • Lasse Pedersen

Velkommen til Lasse DannemannDansk Klatreforbund har ansat Lasse Dannemann i stillingen som talent- og elitekonsulent. Vi havde et stærkt felt af ansøgere, men et enigt ansættelsesudvalg har peget på Lasse. Vi glæder os til august, hvor han bliver en del af vores team og skal være med til at skabe et spændende lærings- og træningsmiljø på tværs af landet, klubber og alder i samarbejde med vores klubber. Lasse har en faglig stærk ballast med en kandidatgrad i Idræt og Humanfysiologi kombineret med masser af erfaring som træner for bredde og elite. Gennem mange år har han været idrætslærer på Københavns Idrætsefterskole med talent- og eliteelever fra flere idrætsgrene. Vi får en medarbejder, som brænder for udvikling af unge talenter med en holistisk tilgang til alle parametre, som spiller ind i en atlets hverdag.  Han kommer fra en stilling i Dansk Skøjte Union, hvor han som talent- og elitekonsulent har arbejdet med klubber og forbunds udvikling af gode træningsmiljøer, og herfra har han også erfaring med klubsamarbejde og frivilligt arbejde.  De sidste 5 år har han været tilknyttet Dansk Klatreforbund som seniorlandsholdstræner for en gruppe af atleter, der har deltaget i internationale konkurrencer i bouldering.  I løbet af disse år har han fået opbygget et nordisk og internationalt netværk blandt trænere og fået et højt vidensniveau om bevægelse og klatring, som vores klubtrænere og atleter også kommer til at få gavn af.  Det er første gang Dansk Klatreforbund kan ansætte medarbejder, som er dedikeret til udvikling af børn og unges sunde træningsmiljøer. 

Glæd jer!

40 visninger0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle

Comentários


bottom of page